Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości?

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów za przestępstwo kierowania pojazdem w sprawie nietrzeźwości. W przypadku orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości nie jest możliwe skrócenie (uznanie za wykonane) takiego zakazu na zasadach ogólnych, tj. po połowie upływu okresu stosowania takiego środka, jeżeli był on stosowany co najmniej rok oraz skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego. Zasadniczo skazany powinien odbyć cały zakaz orzeczony przez Sąd.

Czy jest jakiś sposób, aby móc prowadzić pojazd w trakcie przed upływem całego zakazu ?

Wyjściem z sytuacji może być jednak zastosowanie tzw. blokady alkoholowej. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

O zasadności zastosowania takiego środka świadczą przede wszystkim:

• zachowanie sprawcy po orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów (np. zadośćuczynienie pokrzywdzonemu krzywdy, naprawienie szkody, spełnienie wszelkich nałożonych obowiązków w wyroku – zapłata świadczenia pieniężnego, grzywny, kosztów sądowych etc.),

• rodzaj wykonywanej pracy (np. taksówkarz, przedstawiciel handlowy),

• stan zdrowia sprawcy lub jego rodziny (konieczność dojazdów do lekarzy),

• cechy osobowości, charakteru, przejawianie społecznie pożądanych postaw,

• stabilny tryb życia (np. stała praca, rodzina, dzieci),• korzystny wywiad środowiskowy.

Wyżej wymienione przesłanki powinny być spełnione łączne, ponieważ całościowa ocena zachowania skazanego powinna przemawiać za zastosowaniem blokady alkoholowej. W przypadku orzeczenia sądu o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, zakazu tego nie stosuje się w przypadku prowadzenia pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy i egzaminowania, jeżeli skazany jest osobą szkoloną lub egzaminowaną w trybie przewidzianym przepisami ustawy o kierujących pojazdami lub ustawy o transporcie drogowym.

Kiedy Sąd może „cofnąć” zgodę ?

Jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w powyższej postaci. Warto zaznaczyć, że naruszanie porządku prawnego musi dotyczyć przestępstwa lub większej ilości wykroczeń popełnionych przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Nie każde zatem naruszanie porządku prawnego będzie uzasadniało uchylenie wykonania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.Podsumowując, z uwagi na niemożność skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego w związku z kierowaniem pojazdem w stanie nietrzeźwości, zastosowanie blokady alkoholowej jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla kierującego. Złożenie takiego wniosku musi być jednak poparte odpowiednimi okolicznościami i dowodami.Wobec faktu, że każdy przypadek jest inny, warto o pomoc poprosić adwokata.